Į Artis.tv klausimus atsako talentingoji Jausmė, jos jautraus koncerto įrašą „Saulės muzikos” festivalyje kviečiame žiūrėti Artis.tv platformoje: https://www.artis.tv/perziura/jausme-saules-muzika-2023119-11-2023
🟢 Kaip tavo kūryboje susijungė kanklės ir balsas? Kodėl?
Po muzikos mokyklos baigimo, kanklės ilsėjosi ant spintos bene setynerius metus. Gyvendama Anglijoje kūriau dainas grodama gitara, tačiau vis siekiau, ieškojau autentikos. Mama pasiūlė idėją atsigabenti kankles iš Lietuvos ir pabandyti jas naudoti kaip pritariamąjį instrumentą savo dainoms. Pradžioje ši idėja atrodė keista, nes galvojau, jog kanklės – niekam neįdomus, nemadingas instrumentas, tačiau nusprendžiau pabandyti. Tik išpakavusi instrumentą, pajutau ramybę ir džiugesį vienu metu – atrodė, kad susitikome su daugelį metų nematyta drauge. Kiek pasėdėjusi tyloje, rankas uždėjusi ant stygų, pradėjau groti autorinę dainą „Look Up, Look Down“, kuriai pritardavau gitara. Taip prasidėjo mūsų kelionė: pradėjau eksperimentuoti kanklėmis kaip ritminiu, pritariamuoju instrumentu, vėliau, gavusi naujas kankles, įtraukiau perkusinius elementus ir toliau ieškojau ir tebeieškau įvairių netikėtų užgavimo ir atlikimo būdų. Toliau sekė bendradarbystė su elektroninės muzikos kūrėjais ir įvairiais instrumentais iš viso pasaulio.
🟢 Kas tau svarbiausia kūryboje ir atlikime? Kokias temas nagrinėji daugiausiai?
Kūryboje man svarbu jausmas, tikrumas. Kartais – tiesiog įdomus skambesys ir forma, jei galva tuščia ir stipresnių išgyvenimų tuomet nepatiriu. Atlikdama savo dainas koncertuose stengiuosi panirti į tėkmės būseną, įsivaizduoju, kad tampu lyg įrankis aukštesnėms jėgoms perduoti žinutę klausytojams ir sau pačiai. Taip nutinka ir rašant poemas ar kuriant dainas, kompozicijas – nesuprantu, iš kokių gelmių išnyra žodžiai, rimai, suvokimai. Taip pat būna, kad tiesiog skaičiuoju ir bandau sulipdyti fragmentus gan pragmatiškai, matematiškai – tai man taip pat labai įdomu – pasikartojantys, susijungiantys ciklai, muzikiniai raštai.
🟢 Kiek tavo kūryboje tau yra svarbus tvarumas, Žemė, tai, ką mes paliekame ateičiai? Kiek dažnai apie tai susimąstai ir naudoji kūryboje?
Savo kūryboje konkrečiai apie tvarumą kaip tematiką nerašau, tačiau apie tai mąstau daug ir dažnai. Pati praktikuoju kuo tvaresnį gyvenimo būdą, kiek leidžia galimybės. Tvarumas mano muzikoje pasireiškia per mano leidinius: tiek pirmojo mini albumo „Look Up, Look Down“, tiek pilno metro albumo „Namolio“ pakuotėse nėra plastiko. Viršeliai – perdirbto kartono, be klijų, juos lankstau pati. Albumo „Namolio“ viršelio dizainas – mano pačios linoraižinys, kiekvieną viršelį spaudžiu rankomis. Kai gaminau marškinėlius atributikai, jie buvo iš ekologiškos medvilnės, spausti mažoje draugų spaustuvėje. Mano dainos man taip pat tvarios – ilgaamžės, išlaiko aktualumą :)
🟢 Kiek, tavo nuomone, menininkas gali ir turi prisidėti prie geresnio rytojaus ir pokyčio pasaulyje? Kiek menas gali išgelbėti pasaulį?
Lai prisideda visi tiek, kiek gali savais ištekliais. Kiekvienas esame skirtingi, turime skirtingą požiūrį, vertybes, išgales, energijos kiekį. Jei kiekvienas bent minimaliai susimąstytų apie mažesnę taršą gaminant savo atributiką, tai būtų labai geras žingsnis į priekį. Na, o kuo menininkas žinomesnis ir įtakingesnis – tuo daugiau paveikumo jo žodžiai ir skleidžiamos idėjos įgauna. Nežinau, ar menas gali išgelbėti pasaulį. Man tai skamba labai naiviai. Menas man yra terapinė priemonė išgyventi ir iki galo neišprotėti.
🟢 Kokius menininkus mėgsti ir seki? Ką parekomenduotum paklausyti ar pamatyti?
Mėgstu ir seku gan daug tiek vizualiojo meno atstovų, tiek atlikėjų ir kompozitorių, tačiau nemėgstu išskirti – tai man kelia daug streso :) Tad parekomenduosiu paklausyti mano muzikos :)
Kviečiame prenumeruoti mūsų naujienlaiškį ir gauti visas Artis.tv naujienas pirmiems!